Walter Ruttmann | Lichtspiel Opus 1,2,3,4 [1921]

Kaynaklarda "vizyoner" olarak tanımlanan, delilikten anladığınız ne bilemem ama bana sorarsanız kesinlikle deli sanatçılar Hans Richter, Walter Ruttmann, Oskar Fischinger ve Viking Eggeling 1920'lerde Berlin'de "Absolut Film" akımını başlatırlar. Fischinger dışında hepsi ressamlar.

Soyut animasyonu farklı bakış açılarından yorumlayan sanatçılar, statik görsel sanatlar yoluyla ifade edilmesi zor olanı tercih etmişler. Gerçek hayatın bir replikasını oluşturmaktansa, zaman boyutunda ışık ve form üzerine gittikleri, görüntüyü salt grafik ve müziğe indir­geyen film çalışma­ları üzerine yoğunlaştıkları işleri gerçekten hayranlık uyandırıcı.

Dadaizm akımından yola çıkan sanatçıların derdi, müzikal uyum ile resimsel uyum arasındaki bağları çö­zümlemek. Kendilerine edindikleri bu dertse 1916-1925 tarihleri arasında kendine yer edinen Alman avant-gardizminin startını veren hareket aslında. 

Bir sonraki sayfada karşınıza çıkacak Lichtspiel Opus 1,2,3,4, 1921 yılında tarihte seyirciyle buluşmuş ilk animasyon film olma özelliğini taşıyor. 
1 / 3
Walter Ruttmann | Lichtspiel Opus 1,2,3,4 [1921]

Blog by Beste Türkön
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
3 / 3
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE