2 / 14
3 / 14

Maxime Ballesteros


Fotoğraf sanatıyla arandaki şeyi nasıl tanımlarsın? Bütün bunlar nasıl başladı?

Fotoğraf çekmek için gitmiyorsam hiç bir yere gitmiyordum. Aynı zamanda her şeyi görebildiğim tek yol bu. Fotoğraf çekmeye, beynimin anılarımın çoğunu silmeye başladığını ve bunu hiç bir şekilde kontrol edemediğimi anladığımda, ergenlik çağımda başladım. Zamanla fotoğraf anılarımı tutmaktan öte beni heyecanlandıran bir şeye dönüştü ancak hala deklanşöre her bastığımda o anı saklayacak olmanın tatlı rahatlığını da hissediyorum.

Fotoğrafların arasında son zamanlardaki ruh halini tanımlayacak bir fotoğraf var mı?

İşlerimin hislerimle çok alakalı olduğunu düşünmüyorum. Ama muhtemelen neyi nasıl fotoğrafladığım dünyayı algılayış biçimime bir referans olabilir. Öyle bir fotoğraf olsaydı yerde yatan ve kanayan gözüne sivri bir ayakkabı topuğu girmiş birinin fotoğrafı olurdu. 
Fotoğrafın ismi de 'İlk Aşk'. 

Diğer sanat formlarından hangileri sana ve işine ilham veriyor?


Işık ve kompozisyon açısından az da olsa resim diyebilirim. Dil, dialog, anlatım ve beyninde yaratman için sana verdiği özgürlük açısından kitaplar, romanlar. Kararlılık, denge duygusu ve beden dili özelinde dans ve sirk. Müzik ve ritmin insanı alıp bambaşka yerlere götürebilmesi deneyimleyebileceğimiz en derin ve içgüdüsel sanat formu bence. (Sadece dinleyici gözüyle, herhangi bir enstrüman çalmıyorum). Ve bunların hepsini bir arada barındırabilen sinema sanatı. 
4 / 14

Maxime Ballesteros


How would you describe the thing between you and photography? When did it all start?

I wouldn’t go anywhere if it wasn’t to take photos. It’s also the only way I can see anything.
I did start to take photos as a teenager, after I realized that my brain had start erasing most of my memory, and that I could not control that. It evolved with the time to something different and that excites me more than keeping memory, but the relief, every time I press the shutter, is still here.

Which photograph of yours describes how you've been feeling recently?

I don't think my work is much about how i'm feeling. But it's probably translated in the way i see the world, what and how i photograph.
It would be a photo i took where we see somebody lying on the floor, with a thin heel pushed into the eye, bleeding. It's called 'first love'.

What other forms of art inspire you and your work?

Painting at a small scale, for the light and composition. Books, novels as well. For the narrative aspect, the language, dialogue, and the freedom it leaves you to create in your brain. Dance, and circus, for the body language, the sense of balance, and the determination. Music in the rhythm, and the way it can take you to so many places. It's probably the most intimate and intuitive form of art you can experience (on the listener side, i don't play any). And movies, that can hold all of that at the same time.


5 / 14
6 / 14
7 / 14
8 / 14

Maxime Ballesteros


Son zamanlarda fotoğrafladığın en enteresan sahne neydi?

Londra'da parkta çıplak elleriyle ve çok büyük bir tutkuyla ördekleri besleyen bir adam. 
Ya da Berlin Branderburger Tor'da üstsüz bisiklete binen terli bir turist önünde pembe bir şimşek olan beyaz bir hummer limuzinin yanından geçerken açık camından içerideki kişiyi kesiyor. Veya bir arkadaşım latex bir kıyafetin içinde çıplak ayakla sabaha karşı denize doğru koşuyor. Terkedilmiş bir kalenin yanında çimlerin üzerinde duran kocaman solgun bir kütüğün üstüne uzanıp uyuyor.

Bu kelimeler sana ne ifade ediyor?


Tatil
Asla

Topuklu ayakkabılar
Her zaman

Gelecek
Şu anı tercih ederim

Berlin
Sessiz evim

Gece
Rahatlatıcı ve tehlikeli
9 / 14

Maxime Ballesteros


What was the most interesting scene you photographed lately?

A guy feeding the ducks in a park in London, bare hands with so much passion.
Or some tourists topless and sweaty from biking, checking out somebody passing by with open window in white hummer limo with purple paintjob (thunder) at the front, at Brandenburger Tor in Berlin. Or a friend running barefoot in a latex dress to the water at dawn, next to an haunted castle, and lying down on a huge, pale and smooth log asleep on the grass.

Can you tell us what each word means to you:

Holiday
never

Heels
always

Future
I prefer the present.

Berlin
quiet home

Night
comforting and dangerous
10 / 14
11 / 14
12 / 14
13 / 14
Maxime Ballesteros

Interviewed by Beste Türkön

Daha fazlası için:
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
14 / 14
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE