photo credit: Seren Dal

Müren Kokteyl

Yarın gece kadehlerimizi Zeki Müren dolduruyor! 

1974 yılında biz kendisini severlerin, yaşadığı "birhoşluk"tan mahrum kalmamamız gerektiğini düşünerek duyurduğu MÜREN KOKTEYL ile yılbaşı gecesi tatlı hülyalar ve renkli rüyalar görmek mümkün. Buyrun kendi ağzından okuyun!

"Efendim, önümüzde bayram, yılbaşı gibi tatlı günler var. Ve de kış yavaş yavaş yaklaşmakta. Mutlu yuvalarımızda rahat rahat ılık ılık oturduğumuz geceleri bendenizin buluşu olan tatlı bir içki ile süslemek istersiniz diye düşündüm ve sizlere Müren Kokteyl'in tarifini yapmak istedim. Bakınız, deneyiniz, hem çok kolay hem de çok nefis oluyor."

"On tane kalın kabuklu limonun kabuklarını tertemiz, hatta hiç kullanılmamış bir rendenin orta delikli kısmından güzelce rendeleyip bir komposto tabağına koyacağız. sonra limonları iyice sıkıp suyunu bu rendelenmiş kabukların üstüne dökeceğiz. Buna bir su bardağı toz şeker ilave edip karıştıracağız. Şimdi sıra önemli kısımda. İçkiyi içebilme dozuna göre bir şişe konyak ve bir şişe vodkayı beraberce bu kaba dolduracağız. Buz parçalarını da kaba ilave edip bir saat bekleteceğiz. Rendelenen limon kabukları, biraz şişip üste çıkacaklar."

1 / 3

Müren Kokteyl


Sarhoşluk değil de , "birhoşluk"...

"Esasen bütün mesele bu içkinin mezesiz içilişinde efendim. Her bardağa içkiden doldururken bir kaşık da limonu, şekeri, vodkayı, konyağı emip şişen o özel esanslı kabuklar, ağzın içine o kadar güzel bi rayiha ve ferahlık verecek ki, yanında başka bir mezeye lüzum kalmayacak. Bu değişik içkiyi içenler bana hak verecekler. Apayrı bir, sarhoşluk değil de, "birhoşluk" hissedecekler."

Tatlı hülyalar ve renkli rüyalar

"Yalnız pek fazla kaçırmamak lazım. Bir limonata bardağı, haydi bilemediniz iki bardak, o gece size bütün dertlerinizi unutturup tatlı hülyalar ve renkli rüyalar getirecek. Tekrar arzetmeyi faydalı bulacağım. Rendenin soğan kokmamasına çok dikkat etmek gerek."2 / 3
Müren Kokteyl

Blog by Anıl Can
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
3 / 3
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE