2 / 10

Meriç Canatan


Meriç bize anlat neler yapıyorsun?
En son 2. Istanbul Tasarım Bienali için Fatoş Erhuy ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘BIRDY2214’ üzerine çalışıyorduk. 1 Kasım'da açılışı oldu onun, çok güzel bir heyecanı var hala üzerimde. Proje, insanların gelecekte nasıl giyineceklerine dair bienalin sloganı ‘Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil’ ile bütünleşen, askeri aksesuarları tüyler ile birleştirdiğimiz bir ütopya. Türkiye ve dünyada sivil ayaklanmalara tanıklık etmiş şehirlerin, insanların doğrudan empati kurabileceği bir proje. Bunun dışında hem kendi işlerim hem de dışarıdan devam ettiğim projelerde tasarımcı ve illustratör olarak calışmaya devam ediyorum. 

İlk 'tamam, bu oldu' dediğin kolajını bizimle paylaşır mısın?
2006'da yaptığım bir kolajı bulmuştum. Aslında tam, olmuş ama ben farkında değilmişim. 2011'de yaptığım ilk seri ‘Cut-out’ olabilir. Benim için yeni bir başlangıçtı. ----------------------->

İleride 'ah ya, şu kişiyle/markayla çalışsam' dediğin birileri var mi? Varsa kimler bunlar?
Çok var ama dile getirmeyeyim sürprizi kaçmasın.

İşlerini görünce 'Meriç'in işi bu' diyebiliyoruz biz. Nasıl oldu bu, nasıl başardın?
Bunu duymak guzel, teşekkürümü edeyim öncelikle. Duygusal bağ ile alakalı olabilir. Ne kadar farklı arayışlar içinde olsam da, kendime onaylatmadan iş yapamıyorum, hislerimi takip ediyorum.
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10

Meriç Canatan


İş dışında kimlerden, nelerden besleniyorsun? Bize bir tutkundan bahsetsene.
Ben genellikle olumsuz ve pessimist dusunceler ile besliyorum kendimi. Kontrast, zıtlık, çatışma, huzursuzluk. Kültürel bir boşluk sanırım içimize işlemiş nereye gitsek yanımızda geliyor, o yuzden açıkçası huzurdan beslenmiyorum. Yaptıklarımdan çok henüz yapamadıklarım ya da yapabileceklerimi düşünmek beni teşvik ediyor. Bazı konularda bardağın boş tarafından her şey daha net gorünüyor aslında.

Londra'da ve İstanbul'da kendini en rahat hissettiğin yerler?
Istanbul: Moda / Eminönü-Hafız Mustafa / Karaköy-Dandin Bakery 
Londra: Heryerde keyifli ve huzurlu hissediyorum genel olarak ama Shoreditch- İş / Hackney Wick-Ev ve arka bahçemiz Victoria Park üçgeninde hayatımı geçiriyorum.

Bu sabah gördüğün en güzel şey?
Beyaz patili siyah kedi.

Bu aralar özlediğin bir şey?
Hep özlediğim ailem ve arkadaşlarım.
7 / 10
8 / 10
9 / 10
Meriç Canatan

Interviewed by Beste Türkön

Daha fazlası için:
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
10 / 10
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE