1 / 8

Victor Solomon


Yaptığın işi neden yapıyorsun ve buraya nasıl geldin?

Uzun zamandır basketbol hayranıyım ve son bir kaç yıl içinde oyunun ve oyunun eksenindeki yıldızlar bu kültürü hiç görmediğimiz bir derinlik ve zenginliğe taşıdı. Vitray tarihsel olarak zenginliğe özel bir güç sembolu; böyle olunca bu malzemeyi basketbolun imgesine yerleştirmek anlamlı geldi.

Fakat daha önce vitrayla hiç çalışmamıştım. Bunun için geçen yaz bir grup cam ustasına çıraklık ederek, onlardan bu zanaatin tarihi inceliklerini ve hassasiyetlerini öğrendim.

Temaları nasıl oluşturuyorsun? Yaratıcı sürecinden bahsedebilir misin?

Yaklaşım ve tasarımlar geleneksel vitray parçalarından esinleniyor ama bir yandan da bu malzemeyi simetri, renk ve doku anlamında modern bir estetiğe taşımaya çalışıyorum.


Lüks Basketbol'un altındaki fikir nedir?

Lüks basketbol ve Literally Balling projesinin altında yatan fikir bu sporun gelişen kültürü ve lüks materyallerle geleneksel basketbol imgelerini süslemek üzerine gözlemlerimden oluştu. Bunun yanında öyküsel olarak sınıf atlama, lüksün kırılganlığı ve yeni para kültürünün ironisi de var.

Hayalindeki proje ne olurdu?

Potansiyel olarak lüks basketbol ürünleri serisi olabileceğini düşünüyorum ve bir gün Nike ya da Adidas'la birlikte Literally Balling Kapsül Koleksiyonu hazırlamayı çok isterim.

Bir projeyi tamamladığında neler hissediyorsun? Tatmin olmuş, heyecanlı, ya da?

Süreç inanılmaz zaman alıyor (her parça ortalama 100 saat alıyor), yani bir parçayı tamamlamak çok tatmin edici. Her parça bir sonrakindeki sürecin evrilmesine bir sinyal gönderiyor, dolayısıyla güzel bir momentum yakalıyorum.

Gerçek hayat durumlarından ilham alır mısın? yoksa her şey hayal ürünü mü?

Kesinlikle, işin çoğu yaklaşım, teknik ve de estetik olarak gerçek dünyadan pratik referanslar içeriyor.

Literally Balling 1-6 Aralık'ta Miami'de gerçekleşecek olan Scope'da gösterilecektir. Sanatçının yepyeni işlerini ise New York'taki Joseph Gross Gallery'de 25 Şubat 2016'da açılacak solo sergisinde takip edebilirsiniz.


2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
Victor Solomon

Interviewed by Beste Türkön
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
8 / 8
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE