Madonna Inn

Kitsch'in Türkçe'de karşılığı yozbeğeni, değersiz, ucuz sanat. 

Bir sanat akımı, yaşam tarzı, edebiyat ve film janrı olarak karşımıza çıkabilen kitsch olgusunu böylesi 'cool' hale getiren de aslında özünde yatan zevksizlik. 1860-70 dönemlerinde Munich'in sanat çevrelerinde ucuz ve popüler olanı tanımlamak üzere ortaya çıkan bir terim. Sanatın aksine, gözlemci ve obje arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıp, entelektüel çaba sarfetmeksizin sadece duygusal bir tatmin yaratmayı amaçlayan ve aslında bu yönüyle ironik bir olgu olan Kitsch bir nevi başkaldırı, normların yıkılışı, güzel ve kaliteli olanın yeniden tanımlanması, hatta daha iyisi, tanımların ortadan kaldırılması. 

1958 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaklaşık 2.200 dönümlük bir araziye inşa edilmiş olan Madonna Inn, kitsch kavramının en iyi şekilde deneyimlenebileceği yerlerin başında geliyor. 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7

Madonna Inn


Birbirinden tamamen farklı temalar üzerinden tasarlanmış 110 adet odasının yanı sıra kahve dükkanı, restaurantı ve pembe tenis kortuyla gözleri kör, gönülleri fethediyor. 

Tuvaletleri 'Dünya'nın En İyi 10 Tuvaleti' listelerinde başı çeken, ABD'nin ikonik seyahat noktalarından biri haline gelen Madonna Inn'in müşterilerinden biri, 1977 yılında 110 odanın her birinde birer gece geçiren ilk kişi olma şanına erişiyor. Madonna Inn'de geçirdiği ilk gece 1970 yılına denk geliyor. Evet, 7 sene. 

Alex Madonna isimli bir adam 1958 yılından aşağı yukarı 2 sene önce bir kağıt peçetenin arkasına aklındaki oteli, tabiri caizse, karalıyor. Bugün Kaliforniya sahil şeridinin tam ortasına denk gelen bir yerde Kitsch'in mabedi Madonna Inn bütün ihtişamı ve abzürdlüğüyle biz yozbeğeni sahiplerini bekliyor. 
5 / 7
6 / 7
Madonna Inn

Blog by Beste Türkön
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
7 / 7
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE