1 / 8

Teufelsberg - Berlin


Teufelsberg - Berlin

İngilizce "Devil's Mountain" - Türkçe "Şeytan Dağı" denilen Berlin dışında, İkinci Dünya Savaşı molozlarından oluşmuş bir dağ.

Hikayesi şöyle:

Buraları Berlin düzlüğünde yeşil araziler iken Hitler,  "Wehrtechnische Fakultät" kurmak istiyor.Yani askeri teknik üniversite.Tabii ki mimari Hitler'in baş mimarı Albert Speer.Albert Speer'in Spandau hapishanesindeyken tuvalet kağıtlarına yazdığı "Gizli Spandau Günlükleri" ni okumanızı tavsiye ederim.

Albert, üniversitenin inşaatına başlıyor ve kale gibi bir bina inşaa ederken Hitler ve Nazi Almanyası son buluyor ve inşaat hiç bir zaman bitirilemiyor ama çok sağlam inşaa edildiği için hiç bir zaman da tam olarak yıkılamıyor.

İkinci Dünya Savaşından yedi sene sonra, bitirilememiş ve yıkılamamış Wehrtechnische Fakultät etrafı savaş yıkıntılarının son adresi oluyor.Bombalanmış Berlin binalarının molozlarının neredeyse 3'te 1'i buraya yığılıyor.

ve 120 metre yüksekliğinde Teufelsberg - Şeytan dağı oluşmuş oluyor.

Albert Speer'in inşaa etmeyi planladığı askeri okul   >>>>>

Soğuk savaş döneminde, ABD bu dağın üzerine bir radar üssü kuruyor.
Amaç: Doğu Berlin'de konuşulan herşeyi kaydeden bir dinleme merkezi oluşturmak.Başarılı da oluyorlar.Duvarın yıkılmasından sonra 1992 senesine kadar NSA (National Security Agency) burada faaliyet gösteriyor.

1992' den 2002' ye kadar çeşitli el değiştirme ve yapılamayan projelerden sonra Teufelsberg inşaat izni olmayan çevre koruma alanı olarak hayatına devam ediyor.

Şu anda terkedilmiş, duvarları grafitiler ile dolu, çeşitli sanat etkinliklerinin, performansların yapıldığı halka ait bir yer.

Gizemini hala koruyor.

Hitler'in bitirilememiş askeri üniversitesinin üzerine amerikanların kurduğu casusluk merkezinin topları.
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
Teufelsberg - Berlin

Seren Dal

Kaynaklar:

Other Posts
Danielle & Sonya
Maria for KEIN
Franz Christian Gundlach - PIONEER by Jan Brockmann
“LA BOMBA”
Carlo Palazzo / NOWHERE FC
Alpha Dia / The First
8 / 8
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE