Can Uzuner

El Secreto De Sus Ojos (The Secret In Their Eyes)

El Secreto De Sus Ojos (The Secret In Their Eyes), 2009 yapımı, Arjantinli yönetmen Juan Jose Campenella’nin “En İyi Yabancı Film" Oscarlı filmi. Yani, Oscar Ödülleri’nin kale alınacak tek kategorisi, diyerek geçiyorum. 

El Secreto De Sus Ojos, 25 yıllık bir cinayet soruşturmasını Benjamin Esposito'nun (Ricardo Darin), yeniden irdelemesiyle başlıyor, bir aşk hikayesine de dönüşerek devam ediyor ve olağanüstü bir finalle sona eriyor. 

Filmin bir diğer dikkat çekici noktası da 70'li yılların Arjantin’inin siyasi atmosferini, askeri yönetimin hukuku nasıl alt üst ettiğini, izleyiciyi dev mesajlara boğmadan, anlamak isteyene, ince detaylarla ve çok etkileyici bir dille anlatması. Arjantin’in 70’li yıllarıyla Türkiye’nin 70’li yılları arasındaki paralelliği de düşündüğümüzde ortaya oldukça doyurucu bir tablo çıkıyor.

Arjantin ürünü bu filmin benim açımdan en unutulmaz sahnesi ise üzerinde 2 yıl ön çalışma yapılmış ve 200 deneme sonunda tek plan* olarak çekilmiş sahnesi (yazının en sonundaki video) ve o sahnenin öncesindeki diyalog: 

  • Racing senin için nedir?
  • Tutkudur.
  • 9 yıldır şampiyon olamasa bile mi?
  • Tutku tutkudur.
  • Gördün mü Benjamin? Bir erkek her şeyini değiştirebilir. Yüzünü, evini, ailesini, kız arkadaşını, dinini, tanrısını... Yine de değiştiremeyeceği bir şey var Benjamin. Tutkularını değiştiremez!


*tek plan: kesintisiz, bir seferde çekilen sahne.

1 / 5
2 / 5
3 / 5
El Secreto De Sus Ojos (The Secret In Their Eyes)

Can Uzuner
Other Posts
Lina Scheynius Reflects on Symbology of Protection for Tabayer
I AM OBSESSED
Reunion
KEIN & Matteo Cibic for Toytoo
Fashion Editorial: Humming Bird
SoapOpera Fanzine
5 / 5
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE