1 / 4

Arca - Xen


Arca ve alter egosu “Xen” ile deneyselliğin dağlarında

Xen, Venezuela’lı Alejandro Ghersi, sahne adıyla Arca’nın ilk solo albümü. Öncesinde ise Kanye West’in Yeezus, Fka Twigs’in Water me gibi şaheserlerinde, ismine rastlamıştık. Bu referanslara bir de Björk’ün 2015 yılında yayınlanacak albümünü eklersek, sanırım Arca’nın dört atlısını oluşturmuş oluruz. 

Xen, Arca’nın feminen, ucube alter egosuna işaret ediyor aynı zamanda. Bu noktada, yakın arkadaşı Jesse Kanda’ya ait görseller ve videolar Xen’in ucube dünyasına girişimizi kolaylaştırıyor. 

R&b ve hip-hop türlerine kattığı deneysellik ile şapka çıkarılası albüm, soğuk, karanlık ve tekinsizlik hissi ile dinleyeni her taraftan sarmalıyor. Uçuşan flütlerle bizi karşılayan “Now you Know”, Alfred Hitchcock filmlerine yakışır yaylılarla süslü “Family Violence”, naif ve yalnız “Failed”, vücudunuzda salınımlar yaratan “Thievery”; iç gıcıklayıcı, nereden sizi vuracağı belirsiz synthlerle dolu, tarifsiz Xen’in farklı ruh hallerini yansıtan şarkılardan sadece birkaçı. 

Arca, Xen ile, kendi müzikal bağımsızlığını yaratmanın yanında, müzikte yeni bir döneme de öncü olacak gibi görünüyor.
2 / 4
Arca - Xen

Ozan Ata
Other Posts
PJ Harvey ve Akılalmaz Albüm Süreci
Mr.Twin Sister
Gusgus & East India Youth İstanbul'da!
Andy Stott – Faith in Strangers
Clark - Clark
Gazelle Twin - Unflesh
4 / 4
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE