Emre Aktuna


Bize Emre'nin gözünden Outkastpeople'ı anlatsana? Aranızdaki ilişki nasıl?


Outkastpeople bir dünya benim için, o dünyanın içinde farklı sahneler canlandırmayı seviyorum. Her sezon yeni bir hikaye gibi. 


Yaptığın işin tutkuyla çok bağlantısı olduğunu düşünüyorum ki koleksiyona bakınca da anlaşılıyor işinle ilgili hislerin. Ama bir yandan da o hisleri canlı tutmak zor. Motivasyonun nereden geliyor? Kendi kendini motive ettiğin oluyor mu yoksa tasarım süreci zaten yeteri kadar motive edici mi her zaman?

Üretimin ortasında bile sürekli o sezonki konsepti kafamda ayık tutmaya çalışıyorum. Aksi takdirde işin sonunda parçalar bir araya geldiğinde anlatmak istediğim şeyi anlatamam. Motivasyonun en yoğunlaştığı dönem elbette tasarım süreci, benim de bu işteki en çok keyif aldığım süreç. 
1 / 5

Emre Aktuna


İş dışında kimlerden, nelerden besleniyorsun?

Müzik, film, seyahat, sanat ve yazılar zaten olmazsa olmaz. Ben ayrıca çoğu zaman yakın geçmişte doğru veya yanlış yaptıklarıyla iz bırakmış insanlardan çok ilham alıyorum. Onların inandıkları şeyleri araştırmaya başlıyorum ve geldiğim noktada enteresan kaynaklar ediniyorum. İlk koleksiyondaki Limbo ismi de buradan geliyor. Charles Manson'dan Dante'nin Inferno'suna uzanan bir hikaye.

Tasarımlardaki gender neutral duruş benim çok hoşuma gidiyor. Outkastpeople hep böyle mi olacak?

Outkastpeople'ın omurgasını aslında gender-neutral parçalar olşturuyor, ancak tabi ki marketin ihtiyacı olan womens ve menswear ürünler de olması gerekiyor. Elimden geldiğince bu duruşu bu şekilde sürdürmeye çalışacağım. Nihayetinde bir noktada naturel olarak gelişen bir durum. 
2 / 5
3 / 5

Emre Aktuna


Bu sabah gördüğün en güzel şey?

Köpeğim Dante

Gender neutral hikayesini Limbo konseptine bağlarsak. Konseptin çıkış hikayesini merak ediyorum.

Limbo koneseptinin çıkış noktası, markanın da ismiyle epey ilişkili aslında. Toplum içinde olup dışında hisseden veya tercihen soyutlanmış inanılmaz insanlar var. Her biri de belirgin bazı özelliklerinden dolayı ötekileştirilmiş. Cinsel tercihleri, inançları, fikirleri, hayata karşı duruşları ve hatta bazen zekalarından ötürü lümpen görülmüş topluluklar var. Bir çok dinde de bu tip insanlar için cennet cehennem arası olarak bilinen arafta yerlerinin hazır olduğuna inaniliyor. Limbo Araf demek. Dante'nin Inferno'sundaysa Limbo, iyi insanların ya da dürüst dinsizlerin, lümpenlerin gittiği cehennem'in 9 katından ilki. Ne ödül var ne de ceza. 

Emre Aktuna


"Outkastpeople'ı x kişisinin üstünde görsem ciddi anlamda iyi hissederim" cümlesinde x'in bir karşılığı var mı?

Rick Owens veya eşi Michele Lamy üzerinde görsem epey sevinirdim sanırım.

Bana Outkastpeople'ı sorsalar aklımda kalan şeylerden biri de desatured renkler. Bence bütün hikayeyle ve konseptle de çok güzel örtüşüyor bu durum. Bunu markanın kişilik özelliklerinden biri olarak benimseyelim mi yoksa renk gelecek mi?

Olabildiğince monochrome tutmaya çalışıyorum, markanın kimyasını etkilemeyecek dozajda aksent renkler enjekte ediyorum. Bu biraz da konseptle alakalı bir durum.

İnsanlığın sonunu sen yazsan nasıl bitirirdin bu işi?

Aslında yeni koleksiyonumun konseptiyle birebir alakalı bir soru oldu bu :) Ben insanlığın sonuyla değil, post-apocalyptic başlangıçlarla ilgilendim gerçi. Sonlar beni ürkütür, o yüzden belki insan ırkının yerini alacak canlı türü ile bir çağı kapatıp yeni bir çağ başlatırdım. 
4 / 5
Emre Aktuna

Interviewed by Beste Türkön
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
5 / 5
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE