Can Uzuner

Bron/Broen

Bron (İsveççe “köprü”) / Broen (Danca “köprü”) hakkında bugüne kadar çeşitli mecralarda birçok şey yazıldı, bu yüzden İsveç-Danimarka ortak yapımı 2 sezonluk (şimdilik) bir dizi olduğunu ekleyerek tanıtım faslını hızlıca geçiyorum. 

Ortalama üstü dizi veya filmlerin en önemli özelliği atmosfer veya karakter yaratmadaki başarısıdır, Bron/Broen’e bu açıdan bakıldığında daha ilk sahnesinde karakter yaratımındaki olağanüstülük (yazar burada çehovyen veya hiç olmadı kafkaesk bir atmosferden bahsedemediği için üzgün) göze çarpıyor.

2 sezon boyunca diziye yüzlerce karakterin girip, hepsinin belirli bir noktada hiçbir bayağılık hissiyatı vermeden birleşmesi Bron/Broen’in en dikkat çekici noktası. Bu karakterler arasında tabii ki en önemlisi Sofia Helin’in canlandırdığı, Kim Bodnia (Martin Rohde) ile başrolü paylaşan Saga Noren, nam-ı diğer “Saga Noren lanskrim Malmö”. Asperger sendromlu olduğunu düşündüğümüz Saga Noren, daha ilk dakikadan, özellikle sosyalleşmeyle ve politik doğruculukla ilgili bir takım sıkıntıları olan izleyicilere, dile getirdiği net cümlelerle ilaç gibi geliyor. 

Bron/Broen'in, karakterleri, diyalogları ve senaryosunun yanı sıra en akılda kalan özellikleri, dizideki mükemmele yakın kadraj kullanımı, renkler, İskandinav tasarımı objeler ve kullanışekilleri ve tabii ki Saga Noren’in 77 model Porsche 911’i. 

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
Bron/Broen

Can Uzuner

Kaynak: avventvra.blogspot.com.tr
Other Posts
Lina Scheynius Reflects on Symbology of Protection for Tabayer
I AM OBSESSED
Reunion
KEIN & Matteo Cibic for Toytoo
Fashion Editorial: Humming Bird
SoapOpera Fanzine
8 / 8
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE