1 / 6

Ezgi Bozkurt


Bu sabah gördüğüm en güzel şey… Guruldayarak yastığıma yatmış, uyurken -ya da uyanırken- beni izleyen kedim. 

İlk defilen ve sana hissettirdikleri?  
Podyuma adım atmadan önce ağlamamak için zor tutuyordum kendimi, şansıma beni rahatlatan çok iyi çok güzel bir ekip vardır etrafımda. Zeynep Arkök kareografili teatral bir Ümit Ünal defilesiydi ve ben defile boyunca içeri hiç girmeden sanırım bir 20 dakika podyumda kalıyordum. Çok heyecanlı ve mutluydum. Sonrasında da çıkardığımız işten çok gurur duydum. 

Tasarladığın ilk obje/mekan/vs ve sana hissettirdikleri?  
İlk zamanlarda da hala da “bitmiş” gibi hissedemiyorum. Baktıkça yapacak, değiştirecek bir şeyler bulabiliyorum. Sanırım bu böyle de devam edecek. 

MBFWI’a 2 aydan az bir süre kaldı. Yoğun günler seni bekliyor. Podyum nasıl bir kafa? Herkes sana bakarken, flaşlar çakarken sen aslında içinden ne düşünüyorsun? 
Podyum sahiden tuhaf bir kafa, benzeri başka bir an yok sanırım deneyimlediğim. Her defile öncesi kuliste çaktırmamaya çalıştığım bir heyecanla beklerken podyuma adım attığım anda o heyecan yok oluyor ve yürürken saçma sapan günlük şeyler düşünmeye başlıyorum. Hatta siz bu soruyu sormadan önce galiba hiç durup düşünmemiştim podyumda ne düşünüyorum diye :) 

2 / 6

Ezgi Bozkurt


Comade’den biraz bahsedebilir misin? Nereye gidiyor, neler yapacaksınız? 
Co-made Odtü’den sınıf arkadaşım ve 10 yılı aşkındır en yakın arkadaşlarım olan ortaklarımla kurduğumuz tasarım stüdyosu. Adı aslında yapısıyla ilgili çok bilgi veriyor; işbirliği ile ilerleyen süreçler yaratıyoruz. Hepimiz başka tasarım branşlarında çalışmış, uzmanlaşmış durumdayız. Bu bize bir tasarım problemine her açıdan bakabilme, çözebilme kabiliyeti kazandırıyor. Bizim uzmanlıklarımızın yetmediği durumlarda ise yine işbirliği içinde olduğumuz arkadaşlarımız var. Özetle bir tasarı işi geldiğinde bunun mekan, ürün, grafik, websitesi vs akla gelebilecek tüm tasarım problemlerini çözebilecek kapasiteye sahip durumdayız. Şu an müşteriler veya beraber çalıştığımız ajanslarla yürüttüğümüz projeler dışında bir de kendi ürün gamımızı tasarlayıp üreterek yarattığımız bir markanın oluşum sürecindeyiz. Yakın zamanda www.co-made.co adresinden de websitemizi uzuuun uğraşlar sonucu açabildik! :) 

Takip ettiğin, ilham veren hesap/dergi/designer/artistler? 
(Çok fazla şeyden ilham alıyorum sanırım, öyle ki bu cevabı toparlamam baya zaman aldı!) Çok sayıda fotoğrafçı takip ediyorum, hem tasarım hem modellikte bana ilham kaynağı oluyorlar. Zeynep Özkanca, Yonca Karakaş Demirel, Can Dağarslanı ilk aklıma gelenler oldu. Ürün tasarımı ve iç mimaride yeni haberleri/örnekleri de designboom ve contemporist’ten takip ediyorum genelde. Highsnobiety, ffffound da içinde kaybolmaya bayıldığım siteler. Bir de my new roots, food52 gibi bir dolu yemek blogunu takip ediyorum. Dergilerde de genelde online olanlar olmak üzere takip etmeye çalıştığım çok! Vice, Dazed and confused, Nylon, Bullet, Klokmag, Blankmag, Kein magazine :) şu an aklıma gelenler. 

Moda…kendisi güzel de çevresi kötü! Aslında bir tasarım dalı olarak son derece ilham verici hatta bir sürü tasarım akımının başlangıcı olarak görsem de moda adı altında yapılan bir sürü saçmalığa da katlanamıyorum. Özellikle bunu dikkat çekme aracı ve hayay gayesi olarak gören korkunç topluluğa! (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZSbK_SMkf0 bunu da buraya eklemek istedim! :) ) 

Tasarım...daha iyiye ulaşmak için çaba. 

3 / 6

Ezgi Bozkurt


İstanbul yoruyor. Kafa dinlemek için kaçtığın bir yer var mı diyeceğim ama Moda’da kedinle huzur içindesin sanıyorum? 
Bazen Moda’nın huzru bile yeterli olmuyor doğrusu ve bahaneye ihtiyaç duymayacak kadar seyahat etmeyi seven bir insanım. 

Bize gardrobundan bir ‘Sık Kullanılanlar’ üçlemesi yapabilir misin? 
Beyaz tshirt, skinny pantolon ve dr martens botlar. Daha sık kullandığım bir üçlü yok! 

Yaşamak istediğim yer ….. Sabit bir yer yok sanırım, ne zaman gelecek planları yapmaya başlasak benim kafam oradan oraya uçuyor! Tek bir yerde çakılı kalmayıp, gezmek istiyorum bir yandan, bir yandan da bahçem olsun, orada yetiştirdiklerimle besleneyim gibi domestik hayellerimden sıydırlamıyorum. 

Bu aralar diline dolanan şarkı/ dinlemekten bıkmadığın albüm/set? 
Michael Jackson - Love never felt so good son birkaç gündür sürekli aklımda çalan şarkı. 

Satın aldığım son şey … Erkek arkadaşıma doğumgünü hediyesi olarak Nixon bir kol saati aldım. 

Her gece yatmadan önce … Yanıma dolu bir şişe su alırım. -bardak değil şişe çünkü şımarık kedim bardaktaki sulara patisiyle ortak oluyor! 

Son olarak insanlığın sonu için bir senaryon var mı? 
Dünyada parazit gibi, doğaya bir şey katmadan kaynaklarını tüketerek yaşadığımızı düşünürsek sonumuz çok da parlak gözükmüyor! Üretmeden tüketmeye alışmış insanoğlu tüketeceği bir şey kalmayınca tükenmeye başlayacak ve korkarım bu çok da uzak bir gelecekte olmayacak.
4 / 6
5 / 6
Ezgi Bozkurt

Interviewed by Anıl Can
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
6 / 6
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE