1 / 3

Dokuz


Film, Franz Kafka'nın Ceza Sömürgesi eserinden yapılmış şu alıntıyla açılır: 

"...ama çıt çıkmıyordu, en küçük bir uğultu bile duyulmuyordu. Makine böylesine sessiz çalıştığı için dikkatinizi çekmiyordu."

Uzun yıllar senaryolarıyla sinemaseverleri kucaklayan Ünal'ın ilk yönetmenlik deneyimi olan 9, İstanbul'da kimsesiz bir kızın bir mahallede öldürülmesi üzerine yapılan sorguyu konu alır. 
Tüm film boyunca şüpheli bulunan 6 kişinin sorgu esnasındaki halleri bize 4 farklı açıdan izletilir. Sorgu sahnelerinden bizi aniden ve çarpıcı bir şekilde kendimize getiren görüntüler ise mahallenin fotoğrafçısı Firuz(Ali Poyrazoğlu)'un el kamerasından çekilmektedir. Filmin bu yapısı dijital çekimi doğal ve gerekli kılmıştır. 

Başrollerini; Ali Poyrazoğlu, Ozan Güven, Fikret Kuşkan, Serra Yılmaz, Cezmi Baskın, Rafa Radomisli, Esin Pervane ve Fuat Onan paylaşıyor.

Bitmeyen sorgu sahneleri, kulağa sıkıcı gelse de bir süre sonra kahramanların tek tek sorgulanmaları, kendi aralarında yaptıkları bir sohbete dönüşerek gerilim ve merakla izlemekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. 

Film, 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında sansürlenmek istenmiş fakat gelen tepkiler ve kurul incelemesi sonucunda sansüre gerek olmadığı görülerek film yayınlanabilmiştir.

2003 yılı Oscar Ödülleri'ne gönderilmesi ve gönderilen ilk Türk filmi olması; filmin başarısını, duyulan inançla pekiştirmekte.

Film, 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü kazandı. Serra Yılmaz'da bu filmdeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Zuhal Olcay'la (Hiçbiryerde) paylaştı.

Film ayrıca 14. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde Ümit Ünal ile Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü ve Umut Veren Yeni Yönetmen ödülü aldı. Fikret Kuşkan En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanırken, Zen de En İyi Müzik ödülünün sahibi oldu. 

Serra Yılmaz, Cezmi Baskın, Ali Poyrazoğlu, Ozan Güven, Fikret Kuşkan, Rafa Radomisli ve Esin Pervane 10. ÇASOD Oyuncu Ödülleri'nde Jüri Özel Ödülü kazandılar.

Serra Yılmaz bu filmdeki rolü ile 2003 Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kucakladı.
2 / 3
Dokuz

Blog by Anıl Can
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
3 / 3
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE