Bu başlığı atıyorsanız, ilk sırayı başka bir filme veremezsiniz! 

FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS
Terry Gilliam'ın yönettiği, başrollerini Johnny Depp ve Benicio del Toro'nun paylaştığı bu 1998 Amerikan yapımı film ile kontrolsüz aksiyonun dibine vurmak mümkün! Çekim yılına karşın, çekilmiş en iyi drug filmi bayrağını kimseye kaptırmadı. 
Las Vegas'ın altını üstüne getiren bu ikili neler kullanıyor da işler çığırından çıkıyor diyorsanız:

Drugs: Marijuana, Mescaline, LSD, Cocaine, Amphetamines, Barbiturates, Ether, Amyl Nitrate, Opium, Hashish, Hash Oil, Adrenochrome.

1 / 21
Ve tabiki:

ENTER THE VOID
Gaspar Noe'nin yönettiği, 2010 Fransız yapımı bu filmi; tam tabiriyle "yavaş" bulabilirsiniz. Zaten öyle. Başlı başına dev bir TRİP! 
Film, baş karakterimizin DMT kullanmasıyla başlıyor. Kamerayı baş karakterin gözleri gibi kullanan yönetmen, göz kırpma efektleri ile rahatsız ediyor, yoruyor ama merak uyandırıyor. Mekanlar arası geçişler sizi biraz zorluyor. Bir odanın avizesinden girip başka bir mekanın kül tablasından çıkıyorsunuz. Arada geçen sürede ise izledikleriniz; zaman ve mekan algısını kırdıkça kırıyor. Bir sahneyi izlerken aslında o sahneyi izlemediğinizi farkettiğinizde 'Vay anasını arkadaş!' demeden duramayacaksınız! Peki bu adam ne kullanıyor da mekanlar zamanlar kırılıyor diyorsanız:

Drugs: DMT, Cocaine, Caffeine
3 / 21
Karakterleri, kurgusu, mekanları ve harika oyunculuğu ile hepimizin bildiği, efsane olmuş bir film:

TRAINSPOTTING

1996 İngiltere yapımı filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Drug listemiz biraz kabarık:

Drugs: Heroin, Opium, Ecstasy, Amphetamines, Valium, Hashish, Morphine, Diamorphine, Cyclozine, Codeine, Temazepam, Nitrazepam, Phenobarbitone, Sodium Amytal, Dextroproxyphene, Methadone, Nalbuphine, Pethidine, Pentazocine, Buprenorphine, Dextromoramide, Chlormethiazole.

5 / 21
BLOW

Ted Demme'nin yönettiği, 2001 Amerikan yapımı filmin başrollerinde; Johnny Depp, Penelope Cruz ve Jordi Molla yer alıyor. Uyuşturucu, Biyografi ve Dram kavramlarını sentezleyen filmin sonunda bir acıtasyon yok değil. Lakin filmin gerçek bir hikayeye dayanması boş beleş acıtasyon sınıfından bir anda göklere çıkartıyor filmi.
Johnny Depp'in canlandırdığı, George Jung; Kolombiya'dan Amerika'ya kokaini getiren ilk insan. Jung'ın Hollywood'a sattığı kokain ile önce zengin oluşunu daha sonra da dibe vuruşunu izliyorsunuz. Satarken kullanmayı ihmal etmedikleri neymiş derseniz:

Drugs: Cocaine, Cannabis
7 / 21
LUCY

Kronolojik olarak listedeki son film olan 2014 Amerikan yapımı Lucy, başrolünde Scarlett Johansson'ı ağırlıyor. Yönetmen koltuğunda ise; Luc Besson oturuyor. Bilimkurgu ve aksiyon filmleri arasına kendini kabul ettiren film, insan beyninin derinliklerine iniyor. Kurye olması için zorla vücuduna yerleştirilen uyuşturucunun kaza ile kanına karışması, lucy'e doğaüstü güçler kazandırmıştır. Film sonuna doğru abartmaktan çekinmese de izlemeden geçmeyin!

Drugs: CPH4
9 / 21
REQUIEM FOR A DREAM

"Not Rated" ibaresiyle sınıflandırma dışı gösterime giren 2000 yapımı bu nefis psikolojik drama, milenyumun ilk efsanelerinden! Darren Aronofsky'ın yönettiği film, Lux Aeterna'nın yaptığı müzikleriyle de çok konuşuldu. Aronofsky, başrol oyuncuları Jared Leto ve Marlon Wayans'a, bir ay boyunca şeker içeren yiyecek tüketmemelerini ve seks yapmamaları gerektiğini söyledi. Böylece, çok istedikleri birşeye sahip olamamayı hissedeceklerdi. Bu, Aronofsky'nin tam da istediği şeydi! 
Neymiş bu çok isteyip sahip olamadıkları derseniz:

Drugs: Heroin, Cannabis, MDMA, Uppers11 / 21
THE WOLF OF WALLSTREET

Martin Scorsese'in yönettiği 2013 yapımı bu kara komedinin başrolünde hepimizin bildiği gibi Leonarda DiCaprio yer alıyor. 
180 dakikalık bu filmde Leonardo'nun muhteşem performansı sayesinde tek karakter içinde birçok karakter izliyorsunuz. 
Yerlerde sürünmeli, kötü dev sonuçlar doğuran bir badtrip sahnesi var ki izlerken üzülmemek elde değil! Leonardo'nun bir fahişenin poposundan aldığı line sahnesi ise görülmeye değer!

Drugs: Cocaine
13 / 21
Brian de Palma'nın yönettiği 1983 yapımı efsane film: 

SCARFACE

Al Pacino'nun hayat verdiği Tony Montana karakterinin kibrine hayran kalmamak mümkün değil. Çalışma masasında minik kokain dağları yaratan Montana ve tartışılmaz güzelliği ile Michelle Pfeiffer'ın canlandırdığı Elvira Hancock sizleri donuk bir aşk acısına bulayacak. Tony'nin çalışma masasında başka neler mi var:

Drugs: Cocaine, Heroin, Quaaludes
15 / 21
A CLOCKWORK ORANGE

Senaryosu ve yönetmenliğini Stanley Kubrick'in üstlendiği 1971 USA yapımı filmi izlemeyen yoktur diyebilir miyiz? Sanırım dedik! 
Beethoven'ın Symphony 9'unun kulllanıldığı en doğru görsel şölen olmak gibi bir durumu var bu filmin. Kitabı mı daha iyi yoksa filmi mi diye çok düşündüğümüz, tartıştığımız lakin bir sonuca varamadığımız bu başyapıtta, bu oğlanlar ne kafasındalar diyorsanız:

Drugs: Several Fictional Drugs in the Form of a Milk cocktail Called "Moloko Plus"
17 / 21
DALLAS BUYERS CLUB

Matthew Mcconaughey ve Jared Leto'nun harika oyunculukları ile başrol parçaladığı 2013 yapımı filmin yönetmeni Canadalı Jean-Marc Valle. Jared Leto'nun bir travestiyi, castına bakmadığınızda kendisinin Mr.Nobody'den tanıdığımız Leto olduğunu düşünmenizi imkansız kılacak başarılı oyunculuğuna hayran olacaksınız!

Drugs: Cocaine
19 / 21
The 10 Best Movies About Drugs and Drug Addiction

Blog by Anıl Can

Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
21 / 21
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE