Miriam Elia | We Go to the Gallery

82 Londra doğumlu Miriam Elia Royal College of Art'dan mezun bir sanatçı, aynı zamanda da bir sürreal komedi yazarı.

Hikaye şöyle başlıyor. Miriam 2013 Aralık ayında Kickstarter'da kardeşi Ezra ile birlikte yazdıkları 'We Go to the Gallery' kitabını yayınlayabilmek için bir için bir fon yaratma projesi açıyor.

'We Go to the Gallery' Projesi nereden çıkıyor?

Miriam'ın bastırabilmek için bir fon yaratma projesi başlattığı kitabı, aslında bizim de çocukluğumuzdan 'Ayşegül' diye tanıdığımız, hani şu çocuklara dünyadaki bütün iyilikleri ev güzellikleri öğretmeyi amaçlayan, dünyanın tek katlı, geniş verandalı, kocaman bahçeli evlerden, sevimli hayvanlardan ve mutlu ailelerden ibaret olduğunu empoze etmeye çalışan kitaplardan biri aslında. Ama sadece teoride. Miriam'ın kitabında iki çocuk ve anneleri ormanda yürüyüş yapıp böğürtlen toplamak yerine bir sanat galerisine giderler ve ileriki sayfalarda da göreceğiniz gibi işler hiç de bizim bildiğimiz Ayşegül hikayeleri gibi devam etmez. Sonuçta Tracey Emin'in işleriyle karşı karşıya kalmış altın sarısı saçlı, boncuk gözlü çocuklardan ne tepki vermelerini bekleyebilirsiniz ki?

Bu Hikaye Nereye Gidiyor?

Bizim Ayşegül kitaplarının İngiltere'deki karşılığı da 1960'lardan beri Penguin Books tarafından Ladybird Books adı altında 'Peter and Jane' serisi olarak basılıyor. Miriam birkaç ay içerisinde kitabını bastırma şansına erişiyor. İşler iyi gidiyor, kısa sürede 1000 adet kitap satıyor. ancak kitabın yayınlanmasından kısa bir süre sonra Penguin UK'den sert bir mail alıyor. Mailde basımevi Miriam'ın We Go to the Gallery kitabıyla telif hakları ihlalinde bulunduğunu belirtirken, bir yandan da projenin Ladybird kitaplarının marka imajına zarar verdiğini ve bu içeriğin çocuklara uygun olmadığını iddia eden cümleler sıralıyor.

Gerisini Miriam'ın cümlelerinden okuyun:

"Şu an kitabımın ve bu kitabı basma hakkımın üzerinde gölgeler dolaşıyor. Bu gölge uzun süredir uçmayan, durmadan balıkla, kalamarla ve benim gibi ayakta kalmaya çalışan genç sanatçıların yaratıcı bütünlüğüyle beslenmiş bir kuşa ait. Penguin Books peşimde. We Go to the Gallery tehlike altında. Penguin Books bana dava açarak kitabımı yok etmek istiyor. Bunu da kitabın Ladybird Kitapları marka imajını zedelediğine ve benim görsellerinde telif hakkı ihlaline gittiğim argümanlarına dayandırmaya çalışıyorlar. Ne bahsettikleri görsellerin telif hakları onlara ait, ne de Ladybird kitaplarının hedef kitlesiyle benim sanatımın hedef kitlesi arasında bir benzerlik var. Penguin Books'un argümanları legaliteden çok uzak olmakla beraber düşüncesiz ve baskıcı bir sansür davranışından öteye geçmiyor. Malesef ben ne başına böyle bir olay gelen ilk sanatçıyım, ne de son olacağım."

İleriki sayfalarda We Go to the Gallery'nin sayfalarından örnekler bulacaksınız. Çocuğu olanlar Ayşegül yerine bu kitaptan sipariş vermek isterlerse Miriam'a buradan ulaşabilirler.
1 / 12
2 / 12
3 / 12
4 / 12
5 / 12
6 / 12
7 / 12
8 / 12
9 / 12
10 / 12
11 / 12
Miriam Elia | We Go to the Gallery

Blog by Beste Türkön

Daha fazlası için:
Miriam Elia
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
12 / 12
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE