Philippe Halsman - 80 Years of Psychological Portraiture


Salvador Dali ile olan yakın dostluğu, Alfred Hitchcock, Martin & Lewis, Judy Garland, Winston Churchill, Marilyn Monroe, Dorothy Dandridge ve Pablo Picasso da dahil olmak üzere onlarca ünlü ile çektiği meşhur fotoğrafları ile tanıdığımız fotoğraf sanatçısı Philippe Halsman 1906'da Litvanya Riga'da dünyaya geliyor ve kariyerine Paris'te başlıyor. İlk portre stüdyosunu ise 1934 yılında Montparnasse'da açıyor. 

Portre fotoğraflarında fotoğrafladığı kişiyi nasıl poz vereceği konusunda yönlendirmek yerine kişide bir takım duygular uyandırarak bu duyguların yansımasını fotoğraflamayı tercih eden ve bu yöntemin yani 'Psychological Portraiture'ın da yaratıcısı olan Halsman, tekniği kendi kelimeleriyle şu şekilde açıklıyor:

'Karşımdaki kişiye poz vermesini söyleyip başını belli bir açıda çevirmesi isteyerek yapmıyorum bu işi. Fotoğraftaki kişiyi provoke ederek değişik his yaratımları sağlıyorum. Bazen belki bir şakayla, belki sessizlikle ya da beklemediği bir soruyla...'

Kendi tasarladığı twin-lens reflex camera ile fotoğraf dünyasında sadece gözü ve bakış açısıyla değil aynı zamanda yenilikçi ve eksperimental duruşu ile çığır açan Philippe Halsman'ı fotoğraf dünyasına kazandırdıklarının ve 22 Rue Delambre, Montparnasse'daki küçük stüdyosunun açılışının 80. yılında sayfalarımızda saygıyla selamlıyoruz. 
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
Philippe Halsman - 80 Years of Psychological Portraiture

Blog by Beste Türkön
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
10 / 10
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE