Can Uzuner

The Cut

Fatih Akın’ın yeni filmi “The Cut”ın ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapıldı. Film hakkındaki yorumlar için belki başka bir zaman konuşuruz ancak film sebebiyle son zamanlarda Türkiye’de birçok Fatih Akın röportajı yayınlandı. Fatih Akın’ın “The Cut” filmi ile ilgili yaptığı röportajlarda aslında Hrant Dink için bir film çekmeyi düşündüğünü ancak Hrant Dink’i oynamak konusunda Türkiye’deki oyuncuların isteksiz davrandıklarını (senaryoyu “sert” bulmaları sebebiyle) söylemesi de yüzleşme ve özeleştiri kültürünün bu coğrafyadan hala ne kadar uzak olduğunu ve uzun bir süre de uzak kalacağını gösteriyor malesef.


Bu topraklarda yaşanan bir soykırıma sinema anlamında ciddi anlamda kafa yoran ilk (belki de tek) yönetmenin Almanya’da doğan ve büyüyen biri olması da olayın ayrıca ironik bir yönü. Ortalama bir Türkiyelinin kişisel gündemine “Ermeni meselesi” zaten Tayyip Erdoğan’ın arada bir kullandığı “afedersiniz” sıfatıyla girip çıkıyor, dolayısıyla Hrant Dink’i oynayacak oyuncunun bulunamaması gibi bir atmosferin varlığında şaşılacak bir şey yok, ancak kendisini ortalama Türkiyeliden ayrı tutan herhangi biriyle (“aydın” sanatçılar mesela) de bu meseleyi konuştuğunuzda hala aşağı yukarı aynı tepkileri alıyorsunuz, problemin asıl büyük ve aşılması zor kısmı da burası zaten.


Bu durum, son yıllarda özellikle Türkiye’nin politik atmosferi sebebiyle hemen her gün yurtdışına kaçmaktan (ironi vol.2 belki de Fatih Akın’ın doğup büyüdüğü Almanya'ya, özellikle Berlin’e) bahseden bu orta-üst sınıf genç ve orta yaşlıların da yurtdışından önce belki de kendilerinden kaçmaları gerektiğine işaret ediyor.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
The Cut

Can Uzuner
Other Posts
Lina Scheynius Reflects on Symbology of Protection for Tabayer
I AM OBSESSED
Reunion
KEIN & Matteo Cibic for Toytoo
Fashion Editorial: Humming Bird
SoapOpera Fanzine
6 / 6
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE