Dorothy Iannone

1933 yılında Boston Massachusetts'de doğdu. 1958'de ressam James Upham'la evlendi. 1959 yılında resim yapmaya başladı. Resim eğitimi almamıştı.

61 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne dava açıyor. Henry Miller'ın Tropique de Cancer isimli kitabına uygulanan sansürü kaldırtmak için açtığı bu davayı kazanıyor.

60'lı yıllardan bu yana hiç ödün vermediği, en büyük teması '
ecstatic love'. Eserleri özgür aşk, sansür, otonom kadın cinselliği gibi konuların ekseninde dönüyor. Bu yüzdendir ki adı 'an original bad girl'e çıkıyor. Birlikte olduğu bütün erkeklerin isimlerinin yazdığı bir kitap basıyor.

67 yılında bir tatil esnasında sanatçı Dieter Roth ile tanışıyor. Bir hafta içinde kocasından ayrılıyor. 74 yılına kadar Roth ile Londra'da yaşıyor.

Kendini hem güçlü hem teslimiyetçi, hem bir tanrıça hem bir fahişe olarak tasvir ederken matriyarka ve erkekleri, yalnızlık ve beraberliği övebildiği sanatı onun için bir özgürlük egzersizi.

Dorothy Iannone 76 yılından bu yana Berlin'de yaşıyor ve üretmeye devam ediyor. 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
Dorothy Iannone

Blog by Beste Türkön

Daha fazlası için: 
Other Posts
Suzanne Saroff
The Magician
The Summer House
NID
David Gaberle
Dull Men's Club
10 / 10
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE