Seren Dal

Lluis Artus - La Platja

Hello Lluis, how did your photographic journey start?

I was a professional diver and I had a diving accident which force me to stop working underwater.So I had to find something else to do with my life, at the time I was fascinated with the photographs of National Geographic, so I decided to study photography.

Your main focus in photography is humans.Is there a special meaning for this as most other artists prefer create stories out of inanimate objects?

For me humans are more fascinating than objects or places.

Do you get strange feedback from the people you shoot?

Not really, I always try to be very respectful of the people I photograph.

La Platja series probably reminds everyone of Martin Parr's beach scenes.Was he a starting point or an inspiration for your La Platja?

Maybe La Platja series might remind a bit of Martin Parr's work.Maybe is the subject or colors but I think it is very different and I wasn't inspired by him at all, for instance I always ask permission when photographing people.Also I started taking pictures at Barcelona beach in 2007, his book about beaches came out years later.

How is the reaction when you ask those people -especially elder ones- that you'd like to take their picture?

Actually, older people are great o photograph and also they are very playful in front of the camera.The secret is to explain to people what is all about and showing them examples of my work, most of people I asked were very helpful.

What are your inspirations in general?

People in general, urban subcultures, daily life...


Lluis Artus - La Platja


Selam Lluis, fotograf serüvenin nasıl başladı?

Profesyonel bir dalgıçtım ve su altında çalışmamı sonlandıran ve bir dalış kazası geçirdim.Bu yüzden hayatımda yapmam gereken birşeyler bulmak zorundaydım, o zamanlarda National Geographic photoğraflarından büyüleniyordum ve fotoğrafçılık okumaya karar verdim.

Fotoğraflarında ki odak noktası insanlar.Birçok sanatçı cansız objelerin fotoğraflarını çekmeyi tercih ederken senin bunu yapmanda özel bir sebep var mı?

Benim için insanlar objelerden yada mekanlardan daha büyüleyici.

Fotoğraflarını çektiğin insanlardan ilginç geri dönüşler alıyor musun?

Yok aslında, fotoğrafladığım insanlara karşı her zaman çok saygılı olmaya çalışıyorum.

La Platja serisi muhtemelen insanlara Martin Parr'ın plaj sahnelerini hatırlatıyordur.Kendisi, La Platja için başlangıç noktası yada ilham kaynağı oldu mu?

Belki de La Platja serisi Martin Parr'ın işlerini hatırlatabilir.Belki konu ve renkler olabilir ama bence cok farklı ve kendisinden hiç esinlenmedim, örnek olarak fotoğrafını çektğim insanlardan her zaman izin isterim.Ayrıca Barcelona plajında fotoğraf çekmeye 2007 senesinde başladım, onun plajlar hakkındaki kitabı ise yıllar sonra yayınlandı.

İnsanlara -özellikle yaşlılara- fotoğraflarını çekmeyi istediğini söylediğinde nasıl tepkiler alıyorsun?

Aslında yaşlı insanlar fotoğraflamak için mükemmeller ayrıca kamera karşısında çok eğlenceli oluyorlar.İşin sırrı insanlara bunun ne için olduğunu anlatmakta ve kendi işlerimin örneklerini göstermekte, konuştuğum insanların çoğu çok yardımcı oldular.

Genel olarak ilham kaynakların nelerdir?

Genellikle insanlar, şehirli altkültürler, günlük yaşam...

1 / 17
2 / 17

Lluis Artus - La Platja


What really doesn't inspire you?

Mainstream fashion, celebrity gossip, stupid politicians...

What is your favorite place on earth?

Barcelona, despite the invasion of mass tourism.

What does a "good photo" in your opinion?

Honestly I don't know the exact rule to decide whether an image is good or bad.I know instantly when I see a good photo, it has to do with the shape, light, subject, composition, a combination of everything.

Who are your favorite artists?

There are so many, but at the moment I am fascinated by Ryan McGinley photography.

What is the first thing that you want to change about this world?

I am afraid I don't have the power to change anything, but would be great if we could stop banks and big corporations ruling the world.

Are there any upcoming projects you'd like to share with us?

Projects are a funny thing, you never know where you going to end up, sometimes you think you have a great idea and it doesn't work at all and sometimes is the other way around, so if you don't mind I will be discreet about my future projects.

Lluis Artus - La Platja


Sana ne asla ilham vermez?

Anakım moda, ünlülerin dedikoduları, aptal politikacılar...

Dünyadaki favori mekanın neresidir?

Barcelona, büyük turizm istilasının dışında.

Sana göre "iyi fotoğraf" nedir?

Dürüst olmak gerekirse bir görselin iyi yada kötü olduğuna dair karar verirken ki asıl kural nedir bilmiyorum.İyi bir fotoğraf gördüğüm anda biliyorum ki bunun oluşması için biçim,ışık,kompozisyon ve herşeyin kombinasyonu gerekir.

En çok beğendiğin artistler kimlerdir?

Çok fazla var ama bu aralar Ryan McGinley'in fotoğraflarından etkileniyorum.

Bu dünyada değiştirmek istediğin ilk şey nedir?

Korkarım birşey değiştirecek güce sahip değilim, ama bankaların ve büyük şirketlerin dünyaya hükmetmesini durdurabilsek çok iyi olurdu?

Bizimle paylaşmak istediğin yeni projelerin var mı?

Projeler eğlenceli şeyler, ne zaman sonlanacağını asla bilemiyorsunuz, bazen çok iyi bir fikriniz olduğunu düşünüyorsunuz ve gerçekte işe yaramıyor bazen de tam aksi şekilde işe yarıyor.Eğer sizin için de uygunsa gelecek projelerimi saklı tutacağım.

3 / 17
4 / 17
5 / 17
6 / 17
7 / 17
8 / 17
9 / 17
10 / 17
11 / 17
12 / 17
13 / 17
14 / 17
15 / 17
16 / 17
Lluis Artus - La Platja

Seren Dal

For more...
Other Posts
Danielle & Sonya
Maria for KEIN
Franz Christian Gundlach - PIONEER by Jan Brockmann
“LA BOMBA”
Carlo Palazzo / NOWHERE FC
Alpha Dia / The First
17 / 17
keinmagazine@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmagazine.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmagazine.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.
Subscribe to our newsletter for monthly updates

Follow #KEIN
CLOSE